Stredná športová škola, Slančíkovej 2, 950 50 NitraJn 20 2024 21:41:07
header
Navigácia
Oznamy
Kto je Online
· Hostí Online: 2

· Členov Online: 0

· Registrovaní členovia: 28,982
· Najnovší člen: KiffSpilm
Online školský časopis

Nova Vlna

MŠVVŠ

Nova Vlna

Svetový deň mlieka
Oslavovať mlieko a neustále zdôrazňovať jeho mimoriadne výživové vlastnosti a význam pre človeka, sa lekári a odborníci z oblasti výživy rozhodli už v roku 1957. Na Svetovej konferencii o výžive vo Švajčiarsku padlo rozhodnutie, že tretí májový utorok sa bude každoročne oslavovať "Svetový deň mlieka". Hlavný zmysel spočíva v potrebe neustále pripomínať verejnosti mimoriadnu biologickú hodnotu mlieka a mliečnych výrobkov a opodstatnenosť ich pravidelnej dennej konzumácie pre udržanie a upevnenie zdravia.

Ako podčiarkujú lekári a špecialisti na výživu, mlieko obsahuje výživné a stavebné látky nevyhnutné pre stavbu tela a rast v detskom veku človeka. Má látky dôležité pre energetické zabezpečenie existencie organizmu, je zdrojom minerálnych látok, vitamínov, enzýmov. Navyše obsahuje základné živiny s vysokou využiteľnosťou a esenciálne látky, ktoré si organizmus nevie vyrobiť sám. Pritom v mlieku sa vyskytujú v dostatočnom množstve a vo vyváženom pomere.
Okrem bielkovín, mliečneho cukru, vitamínov je významnou zložkou mlieka aj 14 minerálnych látok, spomedzi ktorých sú najdôležitejšími vápnik a fosfor. Oba sú v ľudskej výžive nenahraditeľné na tvorbu kostí a zubov. Mimoriadne postavenie medzi mliečnymi výrobkami majú kyslomliečne produkty (jogurty, kefíry, acidofilné mlieka, bryndza), ktoré obsahom živých kultúr pozitívne ovplyvňujú metabolickú aktivitu črevnej mikroflóry, stimulujú imunitný systém, prejavujú antikarcinogénnu aktivitu, redukujú sérový cholesterol a pod.

Začiatkom druhej polovice minulého storočia sa začali objavovať informácie o negatívnych vlastnostiach mlieka. Mýty o tuku, zahlieňovaní, alergiách a pod., spôsobili, že sa spotreba mlieka na Slovensku podstatne znížila. Pre zaujímavosť: spotreba mliečnych výrobkov na osobu a rok je u nás iba 163 kg, kým vo vyspelých štátoch je to asi 300 kg.

V poslednej dobe sa ale množia dôkazy, že striedma konzumácia mlieka a syrov pôsobením bioaktívnych bielkovín, tukov a minerálov, práve pomáha znižovať riziko civilizačných ochorení, osteoprózy, zubného kazu a rakoviny čreva.

Vzorom by nám mohli byť Švajčiarsko a Francúzsko, kde napriek vysokému konzumu tučného mlieka a syrov je výskyt uvedených "moderných ochorení " podstatne nižší. Takže, mlieko a mliečny tuk sú z hľadiska zdravia potrebné podobne, ako rastlinná potrava a možno povedať, že sa vzájomne dopĺňajú.

Mlieko je teda dokonalá potravina, a jeho každoročná oslava je preto opodstatnená.


Svetový deň mlieka už aj na našej škole


Exkluzívne vám ponúkame rozhovor zo zákulisia školskej jedálne, ktorý nám poskytla pani vedúca jedálne - pani Kamenická na tému: Deň mlieka.
Ako vnímate deň mlieka? Je pre vás dôležitý?
-Samozrejme. Je dôležitý hlavne pre žiakov.
V čom spočívajú prípravy na tento deň?
-v jedálni sme pripravili mliečnu výstavu, máme mliečne raňajky, obed. Prezentujeme mliečne výrobky.
Myslíte, že deň mlieka zvýši jeho konzumáciu?
-dúfam že áno...určite to bude dobre pôsobiť, myslím že všeobecne sa pije málo mlieka.
Máte s touto akciou dobré skúsenosti z minulých rokov?
-akcia je úplná novinka. V minulosti sme na škole takéto niečo neorganizovali.
Čím je tento deň výnimočný v škole?
-žiaci majú možnosť ochutnať všetko čo sme pre nich pripravili.
Myslíte si že žiakom budú výrobky chutiť?
-som presvedčená že áno. Možno toho bude aj málo.

Na výzvedy sme zašli aj za niektorými študentmi, ktorí na otázku ako vnímajú deň mlieka odpovedali takto:
-tak určite deň mlieka vnímam veľmi pozitívne, podľa mňa je to skvelá vec o ktorej som doteraz síce nevedel, ale som rád že sa dnes môžem najesť takých super chutných a zdravých vecí.
-ani som nevedela že také niečo je...:)
-zjedla som dva jogurty
-skúsenosti s dňom mlieka mám už od minulého roka a môžem povedať že to je super vec
-takže deň mlieka...je to zaujímavé, asi budem dnes konzumovať len mliečne výrobky...syry mňam mňam...ale aj salámu mám rada :D
-milujem dni mlieka! Každý rok usporiadame s babkou milk párty, kde sa vždy zabávame až do neskorej ôsmej hodiny večer. Je to super!
· sgnr dňa mj 22 2012 · V Nekategorizované · 1 Komentárov · Vytlačiť
Komentáre
#1 | keith dňa jl 24 2012 05:41:32
Relating to Ways to get Basic Promenade Attire has. Thrift Outlets:Identical to increautomotive support engineersing bit of garments! www.dressmore.co.uk/images/thumbnails/new/00661a-1.jpg . . marriage ceremony gowns in gainition ! bridal. find yourself acquiring dongotd. So! several. champagne bridesmaid dresses champagne bridesmaid dresses go check out out some thrift outlets or utilised clothes outlets! attire. four wedding gowns discount wedding gowns discount . On-line Briding Retailers: vintage dresses new york vintage dresses new york They're challenging. Bridal. Often it is possible to get a superb robe for the incredibly grecoming from cost! has wholesale evening dresses wholesale evening dresses . . ingterncoming fromivehough draw back is! a. you wonnot look at for being guides to look at it on previous to getting it vintage cocktail dresses vintage cocktail dresses . Even now! the very least. many people haudiovideoe grecoming from accomplishment finding their gown this fashion. five. Economical Promenade Attire bridesmaid dresses bridesmaid dresses . . Etsy or eBay: beach wedding dresses beach wedding dresses . Homemposte or utilized low-cost wedding ceremony attire are correct once you require it!
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem
a zaregistrujte sa.

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.
El. žiacka knižka

Elektronická žiacka knižka

Shoutbox
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridať správu.

23/09/2013 17:27
Dobrý deň, komunikácia funguje aj tento rok, len je to tam trošku pomenené ... ale určite sa dá prihlasovať aj odhlasovať zo stravy cez elek. žiac. kn.

18/09/2013 17:38
Pekný deň, kedy budú môcť žiaci znovu komunikovať so školskou jedálňou prostredníctvom elektronickej žiackej knižky ako minulý rok? Ten systém odhlasovania a prihlasovania na stravu bol super.

04/09/2013 11:12
treba dať žiadosť na vedenie školy o zmene športu

03/09/2013 13:56
takže môžem zmeniť šport durhý krát?

31/08/2013 19:31
To záleží od športu a ide o príspevky do školského športového klubu.