EYOF 2009 - VÝSLEDKY
Pridal k69 dňa Jl 23 2009 14:24:00
Tomáš Kružliak zvíťazil na Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v disciplíne hod kladivom, výkonom 74,24 m a získal zlatú medailu. Tomáš aktuálne vedie svetové tabuľky svojej vekovej kategórie a bol jedným z favoritov na víťazstvo.
Už v kvalifikácii potvrdil svoju súčasnú formu, keď s prehľadom postúpil do 12 členného finále z prvého miesta, s výkonom 72,04 m.

Vo finále turnaja hádzanárok nastúpili Slovenky (Adriana Medveďová a Jasmínka Vargová) proti Ruskám, s ktorými v základnej skupine prehrali 21:31. Tentoraz so striebornými medailistkami z nedávnych ME hráčok do 17 rokov odohrali vyrovnanejšiu partiu, keď ešte desať minút pred koncom prehrávali len o tri góly (21:24). Napokon naše hádzanárky podľahli o šesť gólov - 24:30 (13:16), ale získali striebro naozaj so cťou.
Podrobné novinky
Tomáš Kružliak zvíťazil na Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v disciplíne hod kladivom, výkonom 74,24 m a získal zlatú medailu. Tomáš aktuálne vedie svetové tabuľky svojej vekovej kategórie a bol jedným z favoritov na víťazstvo.
Už v kvalifikácii potvrdil svoju súčasnú formu, ked s prehľadom postúpil do 12 členného finále z prvého miesta, s výkonom 72,04 m.
V samotnom finále sa ale zlatá medaila nerodila ľahko. Po prvých troch pokusoch figuroval až na siedmom mieste, čím si ale zabezpečil dalšie tri pokusy v súťaži. Potom už svoj výkon stupňoval a pred poslednými pokusmi sa posunul tesne (o 3 cm) na štvrtú priečku. Svojim šiestym pokusom však poslal kladivo do vzdialenosti 74,24 m a súperi sa už nezmohli na odpoveď.

Po treťom mieste na nedávnych Majstrovstvách sveta 17 ročných je to Tomášova druhá medaila z veľkého medzinárodného podujatia a tentokrát ZLATÁ.

„Podobne ako v kvalifikácii som mal pred súťažou dosť veľké nervy a znovu som prešliapol pri prvom pokuse, ktorý bol dlhý. Ďalšie dva moje pokusy boli opatrné, snažil som sa predovšetkým si zabezpečiť postup do užšieho finále. Až potom som sa postupne upokojoval a posledný pokus mi vyšiel najlepšie" Zhodnotil súťaž Tomáš a dodal: „Vyhral som síce napokon presvedčivo, ale od „osobáku" v Trnave som si ešte zlepšil techniku a trúfal som si tu aj na podstatne lepší výkon. Chcel som prekonať slovenský rekord Miloslava Konopku v kategórii do 17 rokov, ktorý je 76,66 m."
Tréner Miloš Gašaj v hľadisku prežíval poriadne nervy, ale napokon mohol svojho zverenca pochváliť: „Ukázal, že vie bojovať! Chcel hodiť ďaleko hneď prvým pokusom, čo mu však nevyšlo. Bol síce dlhý, ale vytiahlo ho z kruhu. Po prešľape znervóznel. V ďalších pokusoch sa dosť trápil, ale na ten posledný sa dokázal obdivuhodne skoncentrovať a ukázal, kto je najlepší."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Slovenské hádzanárky (Adriana Medveďová a Jasmínka Vargová) vstúpili do turnaja na X. letnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) vo fínskom Tampere úspešne, v pondelkovom zápase B-skupiny zdolali Francúzsko hladko 27:15.
V utorok družstvo hádzanárok jednoznačne zvíťazilo 34:16 (15:7) nad Fínkami.
V záverečnom zápase B-skupiny turnaja hádzanárok sa stretli tímy, ktoré v predošlých zápasoch zhodne dvakrát zvíťazili. Družstvo slovenských hádzanárok malo za súperky nedávne vicemajsterky Európy do 17 rokov z Ruska. Naše dievčatá spočiatku držali s favoritkami krok a ešte v 14. minúte bol stav 7:7. Potom však čoraz častejšie získavali navrch Rusky, ktoré svoj náskok po konečnom výsledku 31:21 (16:9) zveľadili až na konečných desať gólov.

V semifinále sa hádzanárky Slovenska, ktoré v základnej B-skupine obsadili druhé miesto, stretli s víťazkami A-skupiny Holanďankami.
Slovenky v zápase s rebríčkovo vyššie postavenými Holanďankami nečakane jasne dominovali. Trinásty tím z nedávnych ME hráčok do 17 rokov zdolal šiesty 30:24 (14:12), keď päť minút pred koncom ešte Slovenky viedli o 13 gólov!
„Pre mňa to bol neuveriteľný zápas. Dievčatá v ňom podali ešte lepší výkon, ako proti Francúzkam a od dojatia ma priviedli až k slzám. Predviedli herný koncert, ktorý mi chvíľami pripadal ako zo sna. Dali do toho celé srdce, vyplnili všetky moje taktické pokyny a hrali naozaj fantasticky. Ukázali veľkú hernú kvalitu, veď jasne prevýšili Holanďanky, ktoré v základnej skupine vyhrali nad európskymi šampiónkami z Dánska. Zápas vyšiel fantasticky brankárke Medveďovej, ale základom nášho úspechu bol mimoriadny kolektívny výkon. Holanďanky museli byť našou hrou určite zaskočené," emotívne hodnotil tréner Peter Sabadka.

VO FINÁLE PROTI RUSKÁM PREHRA O ŠESŤ GÓLOV PO STATOČNOM BOJI
Vo finále turnaja hádzanárok nastúpili Slovenky proti Ruskám, s ktorými v základnej skupine prehrali 21:31. Tentoraz so striebornými medailistkami z nedávnych ME hráčok do 17 rokov odohrali vyrovnanejšiu partiu, keď ešte desať minút pred koncom prehrávali len o tri góly (21:24). Napokon naše hádzanárky podľahli o šesť gólov - 24:30 (13:16), ale striebro získali naozaj so cťou. Bronz si vybojovali majsterky Európy z Dánska po víťazstve 33:24 nad Holanďankami.

Slovenky v Tampere prehrali len dvakrát s Ruskami. Ďalšie tri zápasy presvedčivo vyhrali, pritom dva z nich proti papierovo podstatne vyššie postaveným tímom. Kľúčové pre postup zo základnej B-skupiny bolo úvodné senzačné víťazstvo 27:15 nad Francúzskom, nasledoval jasný triumf nad domácim Fínskom (34:16). Po prehre s Ruskami 21:31 dostali do semifinále za súperky víťazky A-skupiny Holanďanky, nad ktorými nečakane presvedčivo dominovali (30:24).

Výsledky našich športovcov na EYOF-e v Tampere:

ATLETIKA


Darina Deglovičová
Trojskok - 11,56m - 22. miesto
Skok do diaľky - 544cm - 20. miesto


Michal Holica
Hod diskom - 48,46 m - 13. miesto


Tomáš Kružliak
Hod kladivom - 74,24 m - 1. miesto

PLÁVANIE

Denis Lenčéš
4x100m voľný spôsob - 54,04 (3:46.45) - 22. miesto
100m motýlik - 58,32 - 19. miesto OR
200m motýlik - 2:14.40 - 23. miesto OR

HÁDZANÁ


Adriana Medveďová a Jasmínka Vargová 2. miesto

ZÁKLADNÁ SKUPINA
SVK - FRA 27:15
SVK - FIN 34:16
SVK - RUS 21:31

SEMIFINÁLE
SVK - NED 34:20
Zostava SR a góly: Medveďová Gubíková - Mičiníková 4, Rácková 3, Rajnohová 2, Minarčíková 6, Szarková 4, Kováčiková 8 A. Vasilenková 2, Vargová 1, Szücsová, Holešová, V. Vasilenková.

FINÁLE
SVK - RUS 24:30
Zostava SR a góly: Medveďová (Gubíková) - Mičiníková 4, Rácková 3, Rajnohová 2, Minarčíková 4, Szarková 7, Kováčiková 3 (A. Vasilenková 1, Vargová, V. Vasilenková).

Tomáš Kružliak a tréner Miloš GašajStrieborné družstvo hádzanárok